Slideshow Slideshow Slideshow Slideshow
Infolinka 608 444 080
Kontakt

Získat hypotéku je pro mladé obtížnější, řešení ale existuje

 

Rostoucí ceny nemovitostí, zvyšující se sazby hypoték a přísnější pravidla pro jejich poskytování. To jsou hlavní faktory, které poslední dobou znesnadňují pořízení vlastního bydlení. A nejohroženější skupinou jsou mladí lidé, kteří nemají našetřeno dostatek peněz, protože zrovna rozjíždějí kariéru, zakládají rodiny, ale bydlet potřebují.

Podle údajů HB Indexu (ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky, banky s největším objemem poskytnutých hypoték) vzrostla průměrná cena bytů v prvním čtvrtletí letošního roku o 2,4 procentního bodu, meziročně si ceny bytů připsaly 10,2 procentního bodu. Ceny rodinných domů se během prvního čtvrtletí zvyšovaly pomaleji, a to o 1,4 procentního bodu, meziročně o 7 procentních bodů. U pozemků vzrostla cena více než v předchozích čtvrtletích, a to o 1,9 procentního bodu, meziročně pak o 3,4 procentního bodu. 

„I když by podle realitních odborníků ceny nemovitostí dále měly růst pomalejším tempem, nažene jejich vysoká cena spolu s přísnějšími pravidly pro poskytování hypoték část potenciálních klientů hypotečních bank do nájmů. Což zase logicky může způsobit nárůst tržního nájemného,“ komentuje situaci Pavel Bultas ze společnosti HYPOASISTENT.  A to není příliš dobrá zpráva zejména pro mladé lidi, kteří se samostatným životem začínají.

 

Pouze jeden ze čtyř mladých Čechů má své vlastní bydlení

Podle průzkumu Equa bank nemají tři čtvrtiny (74 %) mladých Čechů ve věku 20 až 35 let vlastní bydlení. O jeho pořízení uvažuje 57 % z nich, 42 % chce vlastní bydlení financovat hypotékou. Jak to však udělat, když stoprocentní hypotéky již banky poskytovat nesmějí a mladí nemají dostatek vlastních úspor na dofinancování? „Potřebují dodat ze svého minimálně desetinu, ale spíše pětinu ceny nemovitosti, a to není při dnešních cenách zrovna snadné,“ říká Pavel Bultas. 

 

Rodina může získání hypotéky usnadnit

Jednou z možností, jak hypotéku získat, je dát do zástavy další nemovitost. Celkový poměr výše hypotečního úvěru k hodnotě zástavy (LTV) se pak vypočítá z hodnoty obou nemovitostí. „Vezmeme-li si příklad, že si mladí budou chtít pořídit byt v hodnotě tří milionů korun, které si budou chtít půjčit celé a k dozajištění pak použijí nemovitost rodičů v hodnotě dvou milionů, banka bude posuzovat obě nemovitosti dohromady. Vycházet pak bude z částky pěti milionů a výsledné LTV bude 60 %, takže v tomto případě mají velkou šanci i na slušný úrok a podmínky,“ vysvětluje Pavel Bultas. Při době splácení 30 let a pětileté fixaci je nyní podle informací hypotečních makléřů možné dosáhnout na průměrnou úrokovou sazbu kolem 2,5 % ročně, což odpovídá měsíční splátce necelých 12 tisíc korun.

O této možnosti ostatně podle průzkumu uvažuje 11 % respondentů. Přitom dvě třetiny mladých lidí, které zvažují hypotéku, mají rodiče, jež vlastní vhodnou nemovitost nezatíženou hypotékou. 

Je třeba si však uvědomit, že není nemovitost jako nemovitost. Mezi nemovitosti se totiž počítají nejenom byty a domy k trvalému bydlení, ale také pozemky a chaty či chalupy, tedy nemovitosti využívané k rekreaci. A banky přistupují k dozajištění hypotéky různě právě podle typu konkrétní nemovitosti. Všechny akceptují byt či rodinný dům určené k trvalému bydlení, ale vzít do zástavy také stavbu, pozemek či rekreační chalupu svedou je některé. Ideální je poradit se s hypotečním makléřem, který podmínky jednotlivých bank zná a ušetří tak potenciálním zájemcům o hypotéku obíhání jednotlivých bank,“ doplňuje Pavel Bultas.

 

Časem je možné druhou nemovitost z úvěru vyvázat

Jenže teď nastupuje jistá psychická bariéra. Na jedné straně mají strach sami rodiče, přece jen zastavit svoje bydlení na dlouhá desetiletí není jednoduché. Co když děti nebudou moci splácet? A na straně druhé mají i mladí obavy dát do zástavy bance bydlení svých rodičů na desítky let. Psychologickou bariéru dát do zástavy další nemovitost v rodině by podle 44 % respondentů průzkumu Equa bank prolomila možnost, pokud by banka byla ochotná po splacení určité výše hypotéky druhou nemovitost ze zástavy vyvázat. „A tuto možnost banky zpravidla poskytují. Vyvázání druhé nemovitosti umožní ve chvíli, kdy se poměr jistiny hypotéky vůči hodnotě zajištění první nemovitosti dostane na určitou hranici LTV, většinou na 70 až 80 %,“ uvádí Pavel Bultas. Ve výše uvedeném příkladě by pak mladé rodině banka vyvázala nemovitost rodičů přibližně po 11 letech pravidelného splácení. Samozřejmě je možné tuto dobu ještě zkrátit vložením mimořádné splátky. Existují však i situace, kdy banka druhou nemovitost vyvázat neumožní. Zpravidla to bývá špatná splátková morálka klientů, nebo prudký pokles cen nemovitostí na trhu či porušení smluvních podmínek banky ze strany klienta.

 

Pro více informací: www.hypoasistent.cz

Používáte starý prohlížeč. Některé funkce nemusí správně fungovat. Aktualizujte svůj prohlížeč nebo vyzkoušejte Google Chrome. Zavřít